A máme tu pokračování článku nejen o játrech. Přináším Vám dalších 5 rad plus jednu radu na závěr :).
1. Jezte průmyslově nezpracované jídlo a pijte kvalitní nápoje
Čím méně průmyslově zpracovaných přísad (barviva, konzervanty, stabilizátory, dochucovadla, plnidla) potravina či nápoj obsahuje, tím méně s ním má naše tělo práce a tím více ušetří energie na ozdravné procesy. Proto si vybírejte, co svému tělu nabídnete jako zdroj energie. Je-li to jen možné, tak si vařte doma a nepoužívejte polotovary. Vařte z čistých surovin a používejte jednoduché chutě, se kterými experimentujte. Věnujete-li přípravě svého jídla energii, dodáte mu obrovskou přidanou hodnotu, kterou v obchodě či restauraci (ale jsou naštěstí výjimky) nezískáte. Pak i taková poctivá bábovka od maminky může mít na tělo blahodárný vliv, i když obsahem látek není ideální. Není třeba jíst superzdravě, ale je třeba si jídlo užít a vychutnat, získat z něj požitek.
2. Řešte “problémy” a neodkládejte rozhodnutí
Jak mohou naše problémy souviset z játry? Ty problémy samotné za to až tak nemohou (ty si vytváříme sami), ale spíše emoce, které v nás vyvolávají. Dostaneme-li se do situace, která v nás vzbuzuje strach, zlost či jiné psychické napětí, či stojíme před důležitým rozhodnutím, cítíme velké emoční nepohodlí. Je to proto, aby nás tento stav donutil k činu a tuto situaci jsme začali řešit. Pokud v situaci přetrváváme a neustále rozebíráme, kdo nebo co za to může, řešíme coby kdyby a podobně, naše intuice i schopnost logicky uvažovat mizí a my se dostáváme do stavu, kdy nevidíme žádné východisko. To nás frustruje. Navíc to třeba ještě držíme v sobě, takže játra takový nápor nestačí zvládat a začínají být oslabená. Abychom trošku upustili páru, může přijít záchvat vzteku (vyčistí se to přes žlučník, který už toho má taky dost) anebo se objevují bolesti hlavy (přetlak jaterní energie), začneme hůř vidět (nechceme problém vidět), případně se nám zablokují záda (nemůžeme unést zátěž). V takové situaci je třeba začít jednat a transformovat vztek na tvořivost (vyřešíme situaci tak, aby už nám tyto pocity nezpůsobovala) nebo učiníme rozhodnutí. Je jedno jaké. Z dlouhodobého hlediska není žádné rozhodnutí špatné. Vždy nás zavede na nějakou cestu, která nás určitým způsobem posune.
3. Respektujte sami sebe, své pocity a přání
Všimli jste si na sobě, že často děláte věci kvůli jiným lidem? Kvůli manželovi, dětem, šéfovi, sousedům, ale i kvůli úplně cizím lidem (např. klienti, pacienti,…)? Jen proto, aby byli všichni spokojení, aby šéf nenadával, aby byl prostě klid? A co vy? Jste spokojení? Jste v klidu? Máte z toho, co děláte, dobrý pocit? Ale vždyť to tak mají přece všichni…ano a všichni jsou naštvaní , nespokojení a…nemocní. No, někteří jsou na tom o trochu lépe. Jsou to ti, kteří umí naslouchat sami sobě a svým pocitům. Neodmítají je, neignorují, ale přijmou je a nechají se jimi vést. A najednou zjistí, že když jsou sami pro sebe tím nejdůležitějším člověkem, respektují se a rozhodují se na základě svých pocitů, ale i logického uvažování, mají najednou více energie, více lásky, více pochopení, více všeho (i peněz), co můžou dát někomu jinému bez toho, aby měli pocit, že ochuzují sami sebe. Dělají to s radostí a čím více dají, tím více dostanou, takže jejich energie se mnohonásobně zvýší a najednou je jí dost na všechny uzdravující procesy, detoxikaci a dokonce i na omládnutí. Ne toto není sci-fi, toto je skutečnost. Chcete, aby se stala Vaší realitou? Začněte naslouchat sami sobě.
To co je živé, to se pohybuje, co se přestane hýbat, umírá a je určeno k zániku. Naše těla jsou stvořena k pohybu, a aby byl zachován správný tok energií, pravidelný pohyb je zkrátka nezbytný. Ale nenechte se mýlit. Pokud si jednou za týden dáte nálož v posilovně nebo zajdete na Zumbu a totálně se odrovnáte, moc tělu neprospějete. Při nárazové, namáhavé činnosti se tělo výrazně zakyseluje a játra mají paradoxně ještě více práce. V tomto ohledu vsaďte na pravidelnost a přiměřenost.
5. Udělejte si s partnerem masáž chodidel nebo si zajděte na reflexní masáž
Od reflexní terapeutky ani jinou radu čekat nemůžete :). Masáž chodidel má blahodárný účinek nejen na Váš zdravotní stav, ale zejména na psychiku. Je to jedna z nejpříjemnějších masáží, jakou znám a je až zázračně uvolňující. Provádí-li ji Váš milující partner, může to být i krásná milostná předehra. Dotýká-li se někdo Vašich nohou, dotýká se vlastně celého Vašeho těla a celé Vaší duše. Na to myslete zejména při výběru specialisty – reflexního terapeuta. Měli byste k němu cítit důvěru, v jeho přítomnosti být uvolnění a jeho dotek by Vám měl být příjemný. To platí všeobecně o všech masérech či terapeutech. Naleznete-li takového člověka, může se Vám stát oporou na cestě k překonání Vašich obtíží. Nebo se relaxační masáž založenou na reflexní terapii naučte sami>>>
A klasická rada na závěr: Usmívejte se 🙂
Problémy jsou tak velké, jakou důležitost jim dáme my sami, proto si občas udělejme legraci sami ze sebe. A neberme život tak vážně, vždyť náš úkol zde je být šťastní!
Autor: Vendula Martinková
Zdroje: vlastní, knihy Ing. Janči, knihy MUDr. Jonáše, kurzy Petra Vlčka, internet
1 komentář
Zaměřeno na játra 1. část – PharmDr. Vendula Martinková · 9.4.2020 v 12:35
[…] pokračování zde>>> […]