O tom, že jsou játra životně důležitým orgánem, snad nikdo nepochybuje. V následujících několika článcích přináším pár tipů, jak o svoje játra pečovat tak, jak se to snažím dělat :).
Podle tradiční čínské medicíny jsou orgány rozděleny do několika energetických okruhů a nacházejí se energetických drahách (meridiánech). Játra jsou hlavním orgánem jednoho z nich a zastupují element dřeva. Pokud nastane nerovnováha v okruhu jater, tak se přenáší přes meridián k dalším orgánům a tam už si můžeme některých projevů všimnout.
Můžou to být například potíže se žlučníkem, protože jako věrný partner jater se žlučník snaží jim ulevit a stahuje potíže na sebe. Objevit se může taky šeroslepost (zhoršené vidění za šera nebo za tmy) či jiné potíže se zrakem. Člověk je unavený, protože zpracování toxických látek a následné ozdravné procesy stojí tělo značné množství energie.
Pokud je dráždivých látek v těle hodně, mohou se zhoršit projevy alergie nebo kožních potíží (akné, ekzém, pigmenty, zhoršené hojen ran). Velkým problémem mohou být snížená plodnost a bolestivá menstruace.
Dle mých zkušeností se přetížení jater nejčastěji projevuje jako zhoršení bolesti zad a kloubů. Jednak jsou páteř a klouby přímo součástí energetického okruhu jater, ale také slouží jako odkladiště toho, co játra nedokážou zpracovat.
Jednoduše, pokud játra nestíhají a hrozí, že by bylo v krvi toxických látek mnoho, naše chytré tělo toxiny pochytá a uloží je do pojivové tkáně kolem páteře a velkých kloubů. Tam si můžou nerušeně odpočívat mnoho let a člověk je zdánlivě v pohodě. Způsobují však oslabení okolní tkáně a pak NAJEDNOU začnou bolet záda. Že je to výsledkem několikaleté životosprávy, to už si přiznat moc nechceme.
Po psychické stránce na tom není člověk o moc lépe. Fyzická únava se projeví i jako psychická, člověk je podrážděný, rozladěný, buď do sebe zavřený nebo naopak výbušný. Frustrace z nedostatku energie a neschopnosti se někam pohnout vede k hněvu či zlosti na okolí nebo na sebe. To může vyústit až v depresi.
Ať už na sobě některé příznaky pozorujete či nikoliv, o játra je dobré pečovat vždy! A teď je k tomu vhodná doba, takže zde pár tipů, jak udělat svá játra zdravá a spokojená :).
1. Využijte sílu bylinek
Možností je mnoho a je to na samostatný článek (asi ho napíšu :)), já zde uvedu moje tři nejoblíbenější bylinky: Ostropestřec plod ve formě jemného prášku nebo tinktury (lze i homeopaticky naředit), ten přímo dokáže jaterní buňku regenerovat a játra pročistit. Dále Pampeliškový list (popř. kořen) buď jako součást čajů nebo lze připravit velmi jemný prášek ze sušených listů a užívat ho ráno před jídlem, sbírat Smetanku lze celoročně a posiluje nejen játra, ale také krásně čistí střeva a působí proti plísním. Vlaštovičníková homeopatická tinktura, která regeneruje jak játra, tak i ledviny a prospívá všem vnitřním orgánům. Aspoň 1x ročně si dopřejte jaterní kúru, která by měla trvat 2-3 měsíce. K dispozici je samozřejmě mnoho jiných přípravků a v dalším článku se zaměřím na konkrétní z nich.
2. Dýchejte
Zaměřte se na svoje dýchání. Plíce jsou totiž také detoxikačním orgánem. Udělejte si denně 10 min čas sami pro sebe, pohodlně si lehněte, sedněte a nebo nejlépe jděte někam do přírody a vědomě prodýchávejte své tělo. Úplně si představte, jak do plic vtahujete blahodárnou energii, která dokáže pročistit, uvolnit a také posílit celé tělo. Nejen, že se budete cítit lépe, ale mohou zmizet i bolesti hlavy nebo zad. Zkuste to, chce to jen pravidelnost.
3. Jezte jablka a pijte jablečný mošt (džus)
Jablíčka dokáží přímo zázraky! Příznivě působí proti jaterním a žlučovým kamenům. Pravidelné pití jablečné šťávy prokazatelně změkčuje takové kameny a usazeniny a podporuje jejich vyloučení z těla. Já mám ráda např. smoothie nápoj z rozmixovaných celých jablíček se zázvorem a trochou citrónové šťávy místo snídaně. Na dvě porce budete potřebovat 4 jablka, 2 cm zázvoru, šťávu z půlky citrónu (nebo dle chuti) a 1-2 dl vody. Vše vložíte do mixéru nebo použijete tyčový mixér a jednoduše rozmixujete. Pokud chcete, aby Vás nápoj i zasytil, můžete přidat 2-3 lžičky chia semínek. Účinek by se měl dostavit asi po měsíci, ale příznivé účinky na sobě pocítíte téměř okamžitě :).
4. Doplňte zinek a vitamin A
Ten kdo mě zná, tak toho jistě nepřekvapí mé chvalozpěvy na zinek. Je to proto, že mám ráda jednoduchá, levná a účinná řešení a tím je bezesporu i zinek. Nechápu, že to lékaři ve svých ordinacích nepředepisují po tunách :). Jen samotné užívání zinku s vitamínem A dokáže ovlivnit hladinu cholesterolu a má prokazatelný ochranný účinek proti rakovině! Nemusíte nutně užívat tabletky, výborným zdrojem tohoto zázračného prvku jsou dýňová semínka a obilné klíčky. Vitamín A je nezbytný pro účinky zinku v organismu. Zdrojem může být např. tepelně upravená mrkev.
5. Omezte alkohol
Někdo může namítnout, že malá dávka kvalitního alkoholu má prokazatelně prospěšné účinky na organismus. Ano má, ale pokud chceme regenerovat naše játra, tak alkohol budeme muset snížit opravdu na minimum. Je to i z toho důvodu, že jeden malý panák Vám vyčerpá celou denní dávku zinku a hojivé procesy prostě neprobíhají, jak mají.
Autor: Vendula Martinková
Zdroje: vlastní, knihy Ing. Janči, knihy MUDr. Jonáše, kurzy Petra Vlčka, internet
0 komentářů